Az abszrakt művészet


Nevezhetnénk akár abszolút, vagy non figuratív művészetnek is.
Az absztrakció jelentése: elvonatkoztatás, tehát az absztrakt elvontat jelent.

Lényege: absztrakt elemek használatával való alkotás. Ilyen elemek a formák (pl.:geometriai), vonalak, jelek, a tér, színek. Az ebben a stílusben készült művek, nem ábrázolnak semmit (non figuratív), hanem a színek és egyéb eszközök által keltenek hatást a szemlélőjére és beindítják fantáziáját. Ezért összekapcsolható az expresszionizmussal.
      Ezzel a művészeti irányzattal foglalkozó folyóirat is indult, a DeStijl, amit Theo van Doesburg alapított.
Két fő csoportja van az absztrakt művészetnek, ezek a geometrikus absztrakció
és a lírai absztrakció.

A GEOMETRIKUS ABSZTRAKCIÓ:

Geometrikus, szabályos formákkal, ( pl.: kocka, gömb, sokszögek), tagolt színfoltokkal alkotják meg a művészek képeiket. Nem véletlen szerűen helyezik el az elemeket, gondosan megtervezve.  A különböző alakok többnyire jól elkülöníthatőek.
Ezen belül is több irányzatot ismerünk.

Radiantizmus vagy rayonalizmus:
Főbb képviselői: Mihail Larionov és Natalia Goncsarova (ő festette a Villanylámpa című képet).

Szuprematizmus:
A supremus szóból ered, jelentése: felsőbbrendűség, legfontosabb. Alapja a tiszta érzések fontossága. A művész feladata az érzések tárgy nélkül való pontos ábrázolása. Híres szuprematista művész Kazimir Malevics ( A négyzet, Szuprematizmus)

Konstruktivizmus:
A konstruktivista elveket valló az anyagok, a formák, a tér, kapcsolatait vizsgálja. Ide soroljuk Vlagyimir Tatlin, Alekszander Rodencsko, Naum Gabo és Péri László munkásságát.

Neoplaszticizmus:
Legfőbb művelője Piet Mondrian  a legáltalánosabb festészeti törvények megfogalmazására törekedett. Legjellemzőbb színei: piros, sárga, kék, fekete, szürke.


Abstraction-création:
Az absztrakt művészet ezt az alfaját az azonos nevű művészcsoport alakította ki. Tagjai között voltak: GeorgesVantongerloo (belga szobrász), Vaszilij Kandinszkij, Piet Mondrian, Hans Arp, a magyarok közül: Beöthy István és Martyn Ferenc.



LÍRAI ABSZTRAKCIÓ:

A lírai absztrakció egyéni hangvételre, életszerű alakításra törekszik, alaktalan (amorf) formák segítségével. Absztrakt expresszionizmusnak is nevezik ezt az irányzatot, különösen amikor egy kép ki akar fejezni valami érzést. Jellegzetes technikái: a csurgatós festés ( nem ráfesti, hanem rácsurgatja a festéket) és az automatikus írás ( gátlások nélküli, szabad festés).


Gesztusfestészet:
Ösztönös kézmozdulatokkal való festés, olyan mozdulatokkal, amelyek a művész jelenlegiérzéseit tükrözi. Ehhez fűződik MarcTobey neve.

 

 

Ugrás a tételekhez